Anasayfa Uygun Pozisyonlar İrtibat Site Haritası

Farkları Neler?

21 Şubat 2013

Bookmark and Share

Fortune dergisinin her yıl yayımladığı ‘çalışılacak en iyi kurumlar’ listesi, çalışanların bakış açısından, 1000 kadar kurumun özel uygulamaları çerçevesinde incelenip, elemeler sonucunda ilk 100’ün belirlendiği bir çalışma. Esinlendirici liderlik, işyerinde mükemmel ortam, esnek zaman, cömert yan ödemeler, gelişime olanak sağlanması ve anlam duygusu gibi kurumsal özelliklerde en iyi olanlar belirlenerek bir eleme gerçekleştiriliyor. Kazanan kurumlarda çalışanlar, yönetimlerine güvenip çalışmalarından ve kurumlarından gurur duyar ve çalışma arkadaşlarıyla takımdaşlık duygusu yaşar.

Örnek kurumlar yaratmak isteyen örgütsel mimari liderleri, şu soruları sorabilir: Çalışanların zihinsel sağlığına katkıda bulunmak için hangi adımları atmalıyız, kurumları çalışılacak mükemmel yerler yapan psikolojik etkenler nelerdir, mevcut insan kaynağının potansiyelini tam olarak değerlendirmek için ne yapabiliriz? Maalesef kâr, ticari başarı elde etme kaygısının egemen olması, günümüzde pek çok kurumda insana yöneltilecek kaygıya pek izin vermiyor. Örgütsel özdeşleşme/sadakat önemini giderek yitiriyor ve yönetimlerle çalışanlar arasındaki psikolojik sözleşmeler giderek tarihe karışıyor.

Halbuki, örgütsel liderliğin bir ‘kolektif anlam sistemi kurumlaştırması’ gereği açık. Burada kastedilen, çalışmanın çalışanlara bir anlam katacak şekilde yapılması ve çalışanların değerli olarak algıladığı amaçlara yönelmesi. Ayrıca kurumun misyonu, vizyonu, kültürü ve yapısıyla çalışanları için cazip bir bağlayıcı niteliğe sahip olması ve liderlerin sözüyle eylemlerinin bir olması esastır. Çalışanlar kurumlarında bir denge ve tamamlanmışlık duygusu yaşamalı. Bu tür ortamlar çalışanlarda etkinlik, yetkinlik, özerklik, inisiyatif, yaratıcılık ve girişimcilik gibi duygular üretebilir.

Çalışılacak en iyi 100 şirket, ne yazık ki, günümüzde istisna teşkil ediyor. Bu müstesna kurumlar, 21. yüzyılın standartlarını belirleyecek. Bu tür kurum iklimleri, stresin panzehirini sunabilir, daha sağlıklı bir varoluş sağlayabilir. Kişisel ve örgütsel yaşam arasındaki dengeyi destekleyebilir. Doğal olarak, bu gibi kurumların çalışanları gönül rahatlığıyla şirketlerini herkese önerebilir.

BÜLENT HASDEMİR
MSEARCH INAC
2013Diğer yazıları görmek için tıklayınız
 
Adress: Dogu Is Merkezi Kat: 10 Hakki Yeten Caddesi No: 15 Fulya , Besiktas Istanbul, Turkey.
Türkiye İş Kurumun’un denetiminde 11.11.2010 tarihli 433 No’lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur. İş arayanlardan hiçbir ad altında menfaat temin edilmez ve ücret alınmaz.