Anasayfa Uygun Pozisyonlar İrtibat Site Haritası

Hangisini Yeğlersiniz?

21 Şubat 2013

Bookmark and Share

Liderler, geleneksel izleyicilerle maliyet tasarrufları sağlayabilir. Ama rekabetsel üstünlük istiyorlarsa, entelektüel bilgi birikimine sahip, zeki ve yenilikçi bireylere ihtiyaçları olduğu açıktır. Bu yetenekleri cezbedebilecek çekicilikteki bir kurumun, bütün yarardaşlar için zenginlik ve değer yaratma yolunda onların tüm potansiyellerini ortaya koyabilmelerini sağlayacak ortamı besleyebilmesi gerekir. Zeki insanları yönetmek, özellikle sıkıntılı dönemlerde zor olabilir. Onlar, fikirlerinin öneminin kurum tarafından takdiri ve sahiplenilmesi kadar, keşfetme ve başarısızlığa uğrama özgürlüğü de talep edebilir. Onları koruyacak bir lidere sahip olmaları yanında, kuralların ve ilkelerin basit olduğu bir kurum kültürüyle onları korumak hayati olacaktır.

Kurumlarda çoğunluğu oluşturan geleneksel izleyiciler, büyümeden ziyade erişilen rekabetsel konumu, statükoyu korumayı yeğler. Farklı seçenekleri seslendiren, hele hele orantısız değer yaratma potansiyeli olan bireylerin sistemden tasfiyesi için kurum üst yönetimini ince politikalarla etkilemeye çalışırlar. Ünlü yönetim gurusu Gary Hamel, danışmanlık yaptığı ve son yirmi yılda inanılmaz büyümeler gerçekleştiren kurumların İK başkan yardımcılarına şu uyarıda bulunmuştur: ‘İç danışman olarak zeki, yenilikçi çalışanları kurumda tutması için CEO’larınızı yönlendirin. Onları kaybettiğinizde geleceğinizin yaratıcılarını kaybetmiş olabilirsiniz. Sonuçta statükoyu koruma adına giderek küçülen bir kuruma dönüşebilirsiniz. Ama geleneksel izleyicileri kaybederseniz, piyasada benzerlerini bulmanız hiç zor olmayacaktır.’

BÜLENT HASDEMİR
MSEARCH INAC
2013Diğer yazıları görmek için tıklayınız
 
Adress: Dogu Is Merkezi Kat: 10 Hakki Yeten Caddesi No: 15 Fulya , Besiktas Istanbul, Turkey.
Türkiye İş Kurumun’un denetiminde 11.11.2010 tarihli 433 No’lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur. İş arayanlardan hiçbir ad altında menfaat temin edilmez ve ücret alınmaz.