Anasayfa Uygun Pozisyonlar İrtibat Site Haritası

Sağlıksız İş Ortamları

21 Şubat 2013

Bookmark and Share

Türkiye’de çalışanların üçte ikisi ofisini beğenmezken, yönetimlerin bu konudaki tepkisizliğini de sorgulamakta yarar var. Ofisteki yerin çalışanın öz saygısını etkilediğini bilerek, kötü konumlanmış bir masanın kişiyi ne kadar olumsuz etkileyebileceğini öngörmek olasıdır. Ofis mekânlarının bulunduğu semtlerin kalabalığı ve çarpık yapılaşması kadar, akıllı binaların bazı özellikleri çalışanları giderek bezdiriyor. Kişi başına düşen yetersiz alana ilaveten, separatörlü/separatörsüz açık düzen içinde, sıkışık düzende çalışmayı zorunlu kılan ortamlar, gürültü kirliliği kadar oksijen ya da havalandırma yetersizliğiyle sürekli baş ağrısına neden olabiliyor. Aydınlatma yetersizliği/yanlışları çalışanlarda baş ağrısı, göz problemi ve strese yol açabiliyor. Bunlar yetmezmiş gibi, akıllı ofis kiralarının artmasına koşut olarak çalışma alanları daha da daraltılıyor, üç katta çalışanlar iki, iki katta çalışanlar bir kata sığdırılmaya çalışılıyor. Çoğunluğu bilgi işçileri olan çalışanlar iş tatminini yitirebildikleri gibi, sağlıklı bireyler olarak sağlayacakları katma değeri de üretemiyor.

Yükselen eğilimlere uygun serbest giyim, esnek saat uygulaması, işyerinde eğlence vb. motivasyon artırıcı uygulamalardan önce, İK yetkilileri ve üst yönetimlere, bilgi işçileri için ofisteki genel yaşam ve çalışma koşullarını tekrar ele almalarını salık veririm. Başarı ile iş mutluluğu arasındaki bağı keşfedip, çalışanlarının mutluluğu ve üretkenliği için sağlıklı ve stres dozu azaltılmış bir iş ortamı yaratabilmenin yollarını belirlemekle işe başlayabilirler.

BÜLENT HASDEMİR
MSEARCH INAC
2013Diğer yazıları görmek için tıklayınız
 
Adress: Dogu Is Merkezi Kat: 10 Hakki Yeten Caddesi No: 15 Fulya , Besiktas Istanbul, Turkey.
Türkiye İş Kurumun’un denetiminde 11.11.2010 tarihli 433 No’lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur. İş arayanlardan hiçbir ad altında menfaat temin edilmez ve ücret alınmaz.