Anasayfa Uygun Pozisyonlar İrtibat Site Haritası

Yetenek Yönetimi

21 Şubat 2013

Bookmark and Share

Yenilikçi fikir ve entelektüel bilgi birikiminin rekabetsel üstünlük sağladığı 21. yüzyıl iş dünyasında liderler zeki ve yüksek düzeyde yaratıcı, yenilikçi insan kaynağına sahip olmanın önemini takdir etmektedir. Bu insanlar, kurumlarının kendilerine sunduğu kaynaklarla orantısız değer yaratma potansiyeline sahiptir. Keşfettikleri eşsiz bir ürün ya da teknoloji, kurumlarına üstünlük ve on yıllarca büyük nakit akışı sağlayabilir. Fakat zeki, yenilikçi insanların yönetilmek istememeleri liderler için ciddi bir sorun oluşturabilir.

Peki, bu durumda liderler ne yapmalı ve bu tür yeteneklerin beslenebileceği ve korunabileceği ortamı nasıl hazırlamalı? Liderler ve zeki, yenilikçi çalışanlarıyla yapılan söyleşilerden çıkan sonuç, liderlerin söz konusu çalışanlarıyla oluşturduğu psikolojik ilişkinin geleneksel izleyicilerle kurduklarından çok farklı olduğu. Bu ilişkiler, söz konusu bireylerin yedi ortak özelliğiyle şekillendirilebilir:

Değerlerinin farkındadırlar. Zeki insanların niteliklerini, becerilerini elde etmek istiyorsanız onları işe almalısınız.

Örgütsel olarak uyanıktırlar. Zeki insanlar çalışacakları kurumu seçerken, kendi ilgi alanlarına cömertçe yatırım yapan kurumlar arasından tercih yapar. Kurumsal hiyerarşiyi önemsemezler. Entelektüel statü onlar için önemli olsa dahi, onları sıfatlarla ya da terfilerle motive etmeniz zordur. Üst yönetime doğrudan erişimi beklerler. Bağlantıları iyidir. Zeki insanlar genellikle, en az kendi bilgileri kadar önemli, gelişkin bilgi ağlarıyla sıkı ilişki içindedir. Bu ağlar hem kuruma kattıkları değeri artırır hem de kendi uçuş sahalarını genişletir. Sıkılma eşikleri düşüktür. İşgücünün son derece hareketli olduğu bir çağda zeki çalışanlarınızı kurumsal amaçlarla esinleyemez ve bağlı tutamazsınız. Teşekkür etmezler. Onlara iyi liderlik yapsanız bile, liderliğinizi tanıma konusunda çok istekli olmayabilirler. Liderlerinin kendi düzeylerinde entelektüel olmalarını umar, ancak liderin yetenek ve dehasının kendilerininkini gölgelemesini istemezler.

BÜLENT HASDEMİR
MSEARCH INAC
2013Diğer yazıları görmek için tıklayınız
 
Adress: Dogu Is Merkezi Kat: 10 Hakki Yeten Caddesi No: 15 Fulya , Besiktas Istanbul, Turkey.
Türkiye İş Kurumun’un denetiminde 11.11.2010 tarihli 433 No’lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur. İş arayanlardan hiçbir ad altında menfaat temin edilmez ve ücret alınmaz.